Rola zbilansowanej diety w życiu człowieka

Light, paleo, a może samuraj? Jaką dietę wybrać, aby cieszyć się świetnym samopoczuciem i doskonałą sylwetką?
Wrzesień 10, 2017
Show all

Rola zbilansowanej diety w życiu człowieka

To, jak się odżywiamy bezpośrednio przekłada się na pozostałe aspekty naszego życia i zdrowia. Dobrze skomponowana dieta pozwala nam prawidłowo się rozwijać i pracować. Ogromne znaczenie mają poszczególne składniki oraz pora dostarczania ich organizmowi. Dietetyka, czyli nauka zajmująca się opracowywaniem norm żywieniowych, współcześnie odgrywa niezwykle ważną rolę. W czasach przetworzonej żywności, konserwantów i barwników zaczynamy się zastanawiać co jeść, aby czerpać z pożywienia niezbędną do prawidłowego funkcjonowania energię. Gubiąc się w trudnych do zrozumienia składach i etykietach różnych produktów nabieramy przekonania, że jedzenie zamiast nam pomagać, raczej szkodzi. Na szczęście, istnieje proste rozwiązanie tego problemu – wystarczy sięgnąć po poradę fachowców.

Z czego powinna składać się dobrze skomponowana dieta?

Zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi odpowiednich ilości protein, tłuszczów i cukrów. Posiłki muszą zapewniać mu taką ilość substancji odżywczych, która będzie w stanie zapewnić nam wystarczająco dużo energii, zaspokoi potrzeby wynikające z zachodzenia procesów wzrostu organizmu, a także procesów naprawczych. Dodatkowo, dieta stanowić ma źródło cennego błonnika, witamin oraz mikro- i makroelementów.

Jakie zagrożenia niesie za sobą źle skomponowana dieta?

Dostarczanie organizmowi nieodpowiedniej dawki różnych składników odżywczych – nadmiar jednych, niedobór innych, może skutkować różnego rodzaju zaburzeniami, a w efekcie objawiać się chorobą. Z jednej strony otyłość i nadwaga, z drugiej niedożywienie, bulimia i anoreksja – żadna z nich nie należy do przyjemnych. Dlatego, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których na rogu każdej ulicy znaleźć możemy zarówno budki z fast food’em, jak i billboardy ze zdjęciami wychudzonych modelek, tak ważne jest racjonalne podejście do tematu odżywiania.

Czy dieta powinna być uzależniona od konkretnego trybu życia?

Charakter naszej pracy (umysłowa – siedząca, fizyczna – w ciągłym ruch), zajęcia dodatkowe, uprawiane dyscypliny sportu, a także wszelkiego rodzaju alergie pokarmowe i choroby wewnętrzne – wszystko to powinno mieć wpływ na naszą dietę. Czynniki te w dużej mierze decydują bowiem o zapotrzebowaniu organizmu na poszczególne składniki odżywcze. Przykładowo białkowo-tłuszczowa dieta ketogeniczna, która przyniesie świetne efekty u osób, które cierpią na insulinoodporność i pragną w szybkim czasie zrzucić kilka niepotrzebnych kilogramów, jest zbyt radykalna dla osób z chorobliwą otyłością, chorobami nerek, wątroby, serca czy też woreczka żółciowego.

PANEL KLIENTA