Co to jest dieta wegetariańska?

Trener personalny Żory
Luty 20, 2019
Jak zbilansować dietę wegetariańską?
Marzec 10, 2019
Show all

Co to jest dieta wegetariańska?

Obecnie na rynku działa bardzo dużo cateringów dietetycznych, które mają do zaoferowania rozmaite rodzaje diet, co wynika oczywiście z zapotrzebowania społeczeństwa. Dieta bezglutenowa, bez laktozy, paleo, ketogeniczna, wegańska, wegetariańska… naprawdę jest z czego wybierać. Warto przy tym nadmienić, że przyczyny przejścia na konkretny rodzaj diety mogą być różne, począwszy od chęci spróbowania nowych smaków i zdrowego odżywiania się, poprzez nietolerancje pokarmowe, kończąc na względach ideologicznych. Biorąc pod uwagę, że w dzisiejszych czasach pojawiają się coraz to nowsze pomysły na codzienne menu, warto rozgraniczyć, na czym polegają poszczególne z nich. Zastanówmy się zatem, co to jest dieta wegetariańska.

Co to jest dieta wegetariańska? Na czym polega?

Co to jest dieta wegetariańska? Otóż dieta wegetariańska to dieta przede wszystkim o podłożu ideologicznym. Jej przedstawiciele poprzez nią wyrażają swój sprzeciw wobec jedzenie mięsa, czyli zwierząt. Oczywiście są też osoby, które rezygnują ze spożywania mięsa ze względów zdrowotnych. Przy niektórych chorobach i schorzeniach, rzeczywiście jest to słuszny krok. W zdecydowanej większości jednak, wegetarianizm to również, a raczej głównie filozofia. Co ciekawe, w niektórych rejonach świata jest ona ściśle powiązana z religią, tak jak np. w Indiach. Warto także nadmienić, że istnieje kilka podrodzajów diety wegetariańskiej: laktowegeterianizm (polega na rezygnacji z produktów odzwierzęcych z wyjątkiem nabiału), owowegetarianizm (z wyjątkiem jaj) oraz pesketariaznim (z wyjątkiem ryb). Poza tym, jest jeszcze dieta wegańska – najbardziej restrykcyjna, wykluczająca zarówno mięso i ryby, jak i wszystkie produkty pochodzenia odzwierzęcego.

Co to jest dieta wegetariańska i jak ułożyć bezmięsne menu?

Wiemy, już co to jest dieta wegetariańska i jakie pobudki kierują osobami, które decydują się na przejście na wegetarianizm. Czy w odpowiedzi na pytanie tytułowe naszego artykułu, czyli: „Co to jest dieta wegetariańska?” wystarczy zatem odpowiedzieć, że to niejedzenie mięsa? Niestety nie. Tego typu jadłospis jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. Chcąc przestrzegać diety wegetariańskiej, a przy tym dobrze się czuć i nie mieć problemów ze zdrowiem, trzeba jeszcze wiedzieć, w jaki sposób zastąpić sobie mięso. Kluczową kwestią jest odpowiednie zbilansowanie diety wegetariańskiej, czyli dobór takich produktów (owoców, warzyw, zbóż, strączków itp.) i w takich ilościach, aby dostarczać organizmowi wystarczająco dużo witamin oraz mikro- i makroelementów.

PANEL KLIENTA