Co to jest dieta ketogeniczna?

Czy dieta na dowóz to dobre rozwiązanie dla aktywnych fizycznie?
Kwiecień 27, 2018
Czy warto liczyć kalorie?
Maj 10, 2018
Show all

Co to jest dieta ketogeniczna?

Inspirowana sposobem odżywania się naszych przodków, oryginalnie stworzona przede wszystkim z myślą o dzieciach chorych na padaczkę dieta ketogeniczna (inaczej ketogenna) to niezwykle trudny i wymagający jadłospis. Spośród oferowanych przez Kuźnię Zdrowia diet na dowóz stanowi jednak zdecydowanie najskuteczniejszą broń w walce z nadwagą, insulinoodpornością i szybko magazynującym się tłuszczem. Oczywiście pod warunkiem, że bardzo ściśle przestrzega się wynikających z niej zaleceń. Sprawdźmy więc dokładnie co to jest dieta ketogeniczna, jak przejść na takie menu oraz jakie korzyści za sobą niesie.

Dieta ketogeniczna – co jeść?

Przede wszystkim dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. W jej myśl, węglowodany zostają wyeliminowane do minimum. Aż 80-90% energii dostarczanej w ciągu dnia do organizmu pochodzi z tłuszczów, zarówno nasyconych, jak i nienasyconych, zaś pozostałe 10-20% z białka i węgli. Dzięki temu organizm czerpie paliwo właśnie z tłuszczów (również tych odłożonych w postaci tkanki tłuszczowej), a właściwie ciał ketonowych, które powstają w wyniku ich rozpadu (stąd nazwa diety).

Dieta ketogeniczna – jak zacząć?

Chcąc przejść na dietę ketogeniczną, jak w żadnym innym przypadku eksperci do spraw żywienia zalecają skorzystanie z pomocy cateringu dietetycznego. Usługę taką znajdziemy obecnie niemal we wszystkich miastach w Polsce. Nie ma więc większego znaczenia czy to stolica czy Bielsko-Biała. Dieta na dowóz wydaje się tu idealnym rozwiązaniem, ponieważ każdego początkującego, szczególnie w pierwszych dniach może przerazić konieczność przygotowywania posiłków składających się wyłącznie z tłuszczów (głównie mięs) i niemal zupełne wyeliminowanie białka i cukrów. Zresztą dzięki temu unikniemy również złudnej chęci podjadania między posiłkami, co w diecie ketogennej jest stanowczo zabronione.

Dieta ketogeniczna – efekty

Choć dieta ketogeniczna należy do bardzo trudnych, monotonnych, wymagających poświęcenia, już po 4-6 tygodniach można cieszyć się niesamowitymi efektami. Poza tym, że tracimy zbędne kilogramy, szczególnie po kilku dniach jej stosowania wpadamy w stan czystej euforii, jesteśmy pełni pozytywnej energii, czujemy się lekko i radośnie. Niestety z czasem może zdarzyć się, że stracimy apetyt, będziemy mieć problemy ze snem i zaparcia. Stąd nie powinno się jej stosować dłużej niż wspomniane 6 tygodni.

PANEL KLIENTA