Co to jest dieta bezglutenowa?

Jak zbilansować dietę wegetariańską?
Marzec 10, 2019
Dieta bezglutenowa – ile można schudnąć?
Marzec 25, 2019
Show all

Co to jest dieta bezglutenowa?

Współczesne cateringi, które proponują dietę z dowozem pod wskazany adres mogą pochwalić się naprawdę bogatą ofertą. Wynika to z chęci spełnienia oczekiwań najbardziej wymagających klientów. Dodatkowo takie firmy muszą liczyć się z tym, że obecnie wiele osób poszukujących tzw. diety pudełkowej niestety boryka się z różnego rodzaju nietolerancjami pokarmowymi, alergiami lub chorobami, które wymuszają na nich stosowanie specjalnej diety. Najlepszym przykładem jest tu dieta bezglutenowa, która poza chorymi na immunologiczną chorobę celiakię oraz chorobę Dhuringa jest zalecana również tym, którzy mają Hashimoto bądź alergię na gluten. Co to jest dieta bezglutenowa? Na czym polega? Jakie produkty są dozwolone, a jakich trzeba unikać? Kto powinien ją stosować?

Co to jest dieta bezglutenowa? Jakie produkty nie zawierają glutenu?

Jeśli chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie tytułowe naszego wpisu, czyli: „Co to jest dieta bezglutenowa?” najprościej powiedzieć, że jest to taka dieta, która eliminuje gluten. Oznacza to, że składa się ona z produktów wolnych od glutenu, czyli naturalnie bezglutenowych. Zaliczamy do nich: ryż, różnego rodzaju kasze, na czele z kaszą gryczaną, jaglaną, komosą ryżową (quinoa), nazywany popularnie zbożem XXI wieku amarantus, a także mąki bezglutenowe (m.in. ryżową, gryczaną, jaglaną, kukurydzianą, kokosową, kasztanową, z ciecierzycy). Jednak czy to wystarczy, by wytłumaczyć co to jest dieta bezglutenowa? Otóż warto dodać, że źródłem glutenu, a więc produktami niedozwolonymi na diecie bezglutenowej są takie zboża, jak: pszenica, żyto, jęczmień i owies (co do tego ostatniego zdania są podzielone). Dieta bezglutenowa jest wobec tego pozbawiona tzw. produktów i dań mącznych (pieczywa pszennego i żytniego, makaronów itd.). Należy przy tym dodać, że w przypadku celiakii niedozwolone są również produkty zawierające śladowe ilości glutenu (niektóre słodycze, przetwory mięsne, jogurty itp.).

Co to jest dieta bezglutenowa i kto powinien ją stosować?

W ramach wyjaśnienia tego, co to jest dieta bezglutenowa, warto wspomnieć krótko o tym, kto powinien ją stosować. Tak jak zostało już wspomniane, dieta bezglutenowa to absolutna konieczność w przypadku celiakii, choroby Dhuringa oraz nietolerancji i alergii na gluten. W dzisiejszych czasach po dietę bezglutenową w formie diety pudełkowej sięgają jednak również osoby, którym gluten nie szkodzi. Dlaczego? Otóż okazuje się, że na odpowiednio skomponowanej diecie bezglutenowej, która jak już wiemy eliminuje dość tuczące produkty i dania mączne, można schudnąć.

PANEL KLIENTA