Co jeść po treningu?

Jak wytrwać na diecie paleo i samuraj w święta?
Grudzień 24, 2017
Jak zacząć zdrowo się odżywiać? Dwa sposoby na to, jak sobie pomóc na starcie
Styczeń 6, 2018
Show all

Co jeść po treningu?

Skoro wiemy już, jak ważną rolę w życiu sportowców, zarówno zawodowych, jak i amatorów, prowadzących zdrowy tryb życia pełni dieta i żywienie przedtreningowe, pora zastanowić się nad tym, co jeść po intensywnych ćwiczeniach. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że posiłek potreningowy ma na celu odbudowę glikogenu mięśniowego, dostarczenie substratów do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych, odbudowę zasobów wodnych, a także przywrócenie równowagi kwasowo – zasadowej. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być oczywiście dieta samuraj lub dieta indywidualna, tzn. dopasowana do wyłącznych potrzeb, smakowych gustów etc. Mimo wszystko, należy mieć świadomość, jakie produkty będą nam służyć, a jakie szkodzić po wysiłku.

Co, ile i kiedy zjeść po ćwiczeniach?

Warto mieć na uwadze, że nasz organizm najszybciej regeneruje się w ciągu dwóch godzin od ukończenia treningu. Wówczas to mamy bardzo szybkie tempo metabolizmu. Oznacza to, że posiłek potreningowy to zdecydowanie najważniejsze danie w ciągu całego dnia sportowca. Co i ile powinniśmy zjeść zależy zaś od postawionego sobie celu, stopnia wytrenowania, kompozycji ciała, stopnia uszkodzenia mięśniowego oraz częstotliwości jednostek treningowych.

Węglowodany po treningu

Jako, że to głównie węglowodany odpowiadają za odbudowę glikogenu mięśniowego w sposób szczególny zalecane są w posiłku potreningowym, będącym najlepszym momentem na spożycie tych składników. Przyjmuje się, że w ciągu dwóch godzin po treningu należy spożyć 1g węglowodanów na 1kg masy ciała. Bezpośrednio po ćwiczeniach warto przyjąć węglowodany w posiłku w formie płynnej lub półpłynnej, a dopiero później w konsystencji stałej.

Białko po treningu

Białko w posiłku potreningowym jest substratem do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych. Proteiny w połączeniu z węglowodanami wzmacniają odbudowę glikogenu. Poza tym, białko jest niezbędne w sytuacji, gdy naszym celem jest budowa masy oraz regeneracja. Jednak ważne, by posiłek zawierał łatwostrawne źródło białka z wysoką zawartością leucyny. Jego źródłem jest mięso, ryba, twaróg lub ser ricotta.

Tłuszcze po treningu

W posiłku potreningowym należy raczej unikać wysokiej podaży tłuszczów.

PANEL KLIENTA